KOMUNIKAT Z DNIA 25.05.2020 r.
DOTYCZĄCY ORGANIZACJI PRACY
W POWIATOWYM INSPEKTORACIE NADZORU BUDOWLANEGO W CZARNKOWIE
w związku z zagrożeniem zakażenia SARS-CoV-2
„ koronawirusa”
Na podstawie §12 ust. 2 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r.
w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 878 i 904), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Czarnkowie wprowadza od dnia 25 maja 2020 r.do odwołania, ograniczenia w funkcjonowaniu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Czarnkowie
w zakresie obsługi bezpośredniej klienta:
1) składanie wniosków i pism: przyjmowanie dokumentacji odbywa się na stanowisku w holu inspektoratu, przez wyznaczonego pracownika inspektoratu,po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 67 349 30 55,
2) udostępnianie dokumentacji i udzielanie informacji dotyczącej prowadzonych postępowań odbywa się na stanowisku w sali konferencyjnej I piętro budynku pokój nr 23, przez wyznaczonego pracownika Inspektoratu po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. kontrole i orzecznictwo – 67 255 85 75, odbiór budynków – 67 255 85 76.
3) przyjmowanie obywateli w sprawach skarg i wniosków: odbywa się po uprzednim uzgodnieniu terminu i godziny przyjęcia przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego,pod nr 67 349 30 56 lub tel. kom.: 602 533 628.
Ponadto, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Czarnkowie nadal rekomenduje składanie dokumentacji poprzez operatora pocztowego i za pomocą platformy ePUAP.
Osoby znajdujące się w budynku urzędu w trakcie wizyty zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk po wejściu do holu inspektoratu lub sali konferencyjnej (dozownik automatyczny dostarczy pracownik) oraz zachowania dystansu 2 m od innych osób.
Zbigniew KarpiukSzanowni Państwo,
w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 -
„koronawirusa", aby skutecznie chronić zdrowie klientów Urzędu i naszych
pracowników, zwracam się do Państwa z prośbą o wyrozumiałość i
zrozumienie dla przyjętego sposobu postępowania w tym okresie.
Zmiany dotyczą przede wszystkim przyjęć klientów Urzędu tzn.:
• ograniczamy możliwość umawiania się w siedzibie Urzędu,
• wizyta w siedzibie Urzędu możliwa będzie wyłącznie po wcześniejszym
jej umówieniu telefonicznym, w przypadkach niecierpiących zwłoki,
• w sytuacjach, w których nie jest to konieczne, prosimy o wyłączny
kontakt telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej
lub elektronicznej).
Procedury te będą obowiązywały do odwołania, o czym będę informował na
bieżąco.
Ze względu na trwający okres zimowy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Czarnkowie przypomina, że w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm., dalej: Prawo budowlane).
W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie, w razie konieczności, odśnieżania dachu i elementów elewacji budynków.
Ponadto tutejszy organ nadzoru budowlanego przypomina o obowiązku poddawania obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania przez właściciela lub zarządcę kontrolom okresowym, o których mowa w art. 62 ust 1 ustawy Prawo budowlane, w tym także kontroli stanu technicznego instalacji gazowych zasilanych z butli gazowych lub z sieci gazowej oraz kontroli stanu technicznego przewodów kominowych.
Ustawa Prawo budowlane w rozdziale 6. – „Utrzymanie obiektów budowlanych” nakłada na właścicieli lub zarządców obowiązek przeprowadzania:
1. Kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania
obiektu - nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów
budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz wymienionych w art.
29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska - dotyczy wszystkich obiektów budowlanych,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - dotyczy wszystkich obiektów budowlanych.
2. Kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzaniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, odporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
3. Kontroli okresowej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego.
4. Kontroli w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub siła natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie itp.
Zwraca się szczególną uwagę, że wyżej opisany system kontroli dotyczy wszystkich obiektów budowlanych.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Zbigniew Karpiuk
Czarnków, dnia 14 stycznia 2020 r.